Den 9 juni öppnar OC Candle of Sweden en pop up-butik i Spakarps gamla lokaler i centrala Eksjö. Företaget har sedan tidigare butik och tillverkning utanför Malmbäck, men under sommaren vill man möta kunderna där de finns.
– Vi har lite dåligt med turister hos oss under sommaren, så nu tänker vi att vi flyttar till turisterna istället, säger Hanna Åhman som driver OC Candle tillsammans med Hilda Dybelius.
Butiken kommer att hålla öppet tisdag till lördag under hela sommaren, fram till stadsfesthelgen. I sortimentet finns OC Candles egentillverkade stearinljus, som sedan tidigare säljs hos Hessels i Eksjö, men också inköpta ljus och ljusrelaterad inredning.
– Det blir alla ljus du kan tänka dig. Dessutom har vi ljusstakar, ljuslyktor, ljussläckare och annat som hör till, berättar Hanna.
Butiksansvarig i Eksjö blir Tilda Åhman, som tidigare arbetat på Paletti och är ett bekant ansikte för många eksjöbor.
För OC Candle blir sommarbutiken ett sätt att nå både lokala kunder och besökare i Eksjös stadskärna. Förhoppningen är att fler ska upptäcka sortimentet och hitta nya favoriter.