Adda gym i Eksjö står inför en av sina största satsningar sedan starten. Under hösten och vintern uppdateras hela maskinparken i två etapper – en förändring som både Katarina Holm och Elin Sixtensson beskriver som ett rejält lyft för både gymmet och medlemmarna.
– Nu satsar vi på gymmet, säger Katarina. Vi började redan i början av året och har lagt mycket tid på att hitta rätt utrustning. Det har varit en lång process där vi verkligen har velat tänka igenom allt ordentligt.
Arbetet har inneburit många timmar på vägarna. Katarina, Elin och Lisa har besökt gym och leverantörer i bland annat Berlin, Stockholm, Norrköping och Jönköping. De har testat otaliga maskiner, gjort jämförelser och samlat inspiration.
– Fokus har hela tiden varit att det ska bli bra för våra medlemmar, säger Elin. De nya maskinerna ska passa alla – oavsett om man är lång eller kort, nybörjare eller tränar tungt. Det ska kännas enkelt att komma hit och få ut det man vill av sin träning.
Efter många tester föll valet till slut på märkena Real Leader och Booty Builder. Två leverantörer som, enligt Katarina och Elin, håller hög kvalitet och har maskiner med naturlig rörelsebana och stor möjlighet till justeringar. Kombinationen av maskiner med viktmagasin och så kallade ”plate loaded”-maskiner ger variation och gör det lättare att anpassa träningen.
Majoriteten av alla maskiner byts ut, och den första fasen inleds vecka 48. Då kommer gymmet att hålla stängt torsdag och fredag medan installationen pågår. På lördagen blir det nyöppning med öppet hus, där alla som är nyfikna får komma och testa de nya maskinerna. Fas två följer i februari, när de sista maskinerna anländer.
– Det här är en stor satsning för oss. Vi vill skapa ännu bättre kvalitet och träningsmöjligheter för våra medlemmar, säger Katarina. Vi har lärt oss mycket under resan och är glada att vi tog oss tid att göra det ordentligt.
Under veckorna kommer Addas personal att finnas på plats för att visa hur de nya maskinerna fungerar. Som medlem kan man dessutom boka en kostnadsfri introduktion för att få hjälp att komma igång.
Gymmet kommer även fortsättningsvis att ha öppet varje dag mellan klockan 5 och 22.
– Vi vill att alla ska känna sig välkomna – oavsett träningsvana. Det här blir ett stort lyft för hela Adda och för träningsglädjen i Eksjö, avslutar Elin.