Lördagen den 27 september förvandlas Stora torget i Eksjö till en levande gårdsplan. Djuren flyttar in, traktorerna körs fram och doften av närproducerade läckerheter fyller luften. Bonnadan har blivit en självklar hösttradition som lockar både unga och gamla – och i år blir det inget undantag
Bonnadan arrangeras av LRF:s kommungrupp i Eksjö i samarbete med Eksjö handel. Under dagen kan besökarna köra traktor, åka häst och vagn, hoppa i hö eller träffa djuren på nära håll. Dessutom dukar lokala producenter upp ett dignande bord av allt från ost och honung till kött och bröd.
– Vi är ju bortskämda med både små och stora arrangemang i stan och Bonnadan har blivit något av en tradition som vi vill ha kvar, säger Pelle Nelzén, ordförande i Eksjö handel.
För många är Bonnadan starten på hösten, en dag som blandar lekfulla inslag med smakupplevelser i lantlig miljö. Torget pryds av höbalar, livliga djur och ett myllrande folkliv som för tankarna till en klassisk marknadsdag.
– De flesta inslagen kommer du att känna igen och vi vet att det är mycket uppskattat av både eksjöbor och långväga besökare. Dessutom håller butikerna öppet till klockan 15, så det finns all anledning att göra en heldag av lördagen, säger Pelle.
Bonnadan är inte bara ett evenemang – det är en mötesplats där stad och land möts, där barn får upptäcka lantbrukets värld och vuxna kan fylla kassen med närproducerade delikatesser.
Så boka in 27 september – då väntar en dag fylld av gemenskap, smakupplevelser och lantlig charm mitt i Eksjö.