Foto: Alexandra Bjerhag • Smink: Lotus hud & fot • Hår: Hos lilla C • Styling: Alexandra Bjerhag och Kristoffer Karlsson
Vår i luften
Varens tapeter
Just nu kommer massor av nyheter när tapettillverkarna släpper sina vårkollektioner. Mycket finns redan ute i butikerna, och ännu mer är på väg.
Bland vårens kollektioner är det lätt att hitta sin egen stil. Det finns något för alla – oavsett om du är ute efter en lite mer diskret framtoning eller om du gillar att sticka ut. Vi ser mycket naturfärger och imitationer av material som trä och betong. Det finns även ett stort utbud av tapeter som hämtar sin inspiration i naturen, i form av blommönster och blad.
Tapeter är en av de viktigaste inredningsdetaljerna och du kan verkligen förändra karaktären på ett rum genom att ge väggarna en ansiktslyftning. Låna alltid hem tapetprover och välj med omsorg. Testa vad som funkar ihop med dina möbler, och jämför hur tapeten upplevs både i dagsljus och kvällstid i skenet av din inomhusbelysning. I de allra flesta fall ska du leva med dina nya tapeter under ganska lång tid framöver, så det är väl investerad tid att göra ett noggrant val! Och du – ta hjälp av experterna i våra lokala butiker. De har bra koll på både trender och teknik!
Klicka på bilderna för att se dem i större format.
- Conny har kläder från Klädhuset och Hannas kläder kommer från Butiken Noga utvalt. Båda har skor från Borgs skor och Hanna har glasögon från Optiker Karvik. Lampan kommer från Elkedjan. Tapeten och golvet kommer från Optimera.
- Byxor från Butiken Noga utvalt. Skor från Borgs skor.
- Klocka från Smycka.
- Tuva har kläder och örhängen från Hem Å Vila. Skorna kommer från Sandins skor och blommorna i håret är från Interflora fresh Blomsterboden. Bukett och vas kommer från Blomsterliv. Tapeten och golvet kommer från Flügger Färg Eksjö.
- Skor från Sandins skor.
- Fransväska från Väsk- och skoshopen. Bukett och vas från Blomsterliv. Pallen kommer från MM Interiör.
- Hanna har kläder från Carlos och skor från Borgs skor. Växter och krukor kommer från Bringners Blomsterlandet. Tapeten och golvet kommer från Hessels Colorama.
- Skor från Borgs skor. Väska från Väsk- och skoshopen.
- Viggo bär kläder från Minikompaniet. Skorna finns på Sandins skor. Tapeten och golvet kommer från MM Interiör där du också hittar klädhängaren och pallen. Kepsen och jackan är från Intersport. Kickbike och ballonger från Sahlgaards.