Sedan 1955 har Thörnell & Anderson sålt kläder i butiken vid Stora torget. Det var då herrarna Stig Thörnell och Herbert Anderson köpte butiken som vid den tiden var ett skrädderi. 1976 tog Lennart Olausson och Lennart Rosén över butiken och “Lennart och Lennart” blev ett begrepp i klädbranschen – inte bara i Eksjö utan över stora delar av Småland. Idag drivs butiken av Peter Rydén tillsammans med hans pappa och fru.
– Men jag har jobbat i butiken i mer än halva livet. Jag började jobba här 2002 och tog över butiken 2011 och drev den tillsammans med en kollega. Men sedan 2017 har jag, pappa och hans fru drivit den tillsammans, berättar Peter.
Det händer dock fortfarande att Lennart Olausson hjälper till i butiken.
– Han är inne på sitt 59:e år här i butiken, så jag har några år kvar för att komma upp i hans nivå, säger Peter.
Thörnell & Anderson har med sin långa historia blivit ett självklart inslag i stadsmiljön i Eksjö. Och att handla på “Thörnells” har blivit något som går i arv.
– Vi har många kunder som berättar att deras pappa och farfar handlat här. Så det har verkligen varit ett begrepp i generationer. Det är ju också något som är roligt att förvalta. Jag känner verkligen historiens vingslag i butiken och det finns något mäktigt i att få vara med och föra det vidare, berättar Peter.
Helgen den 9-10 maj var det jubileum i butiken med fina erbjudanden och rabatter. Något som kan dyka upp under flera tillfällen under året.
– Vi fyller ju 70 år hela 2025 så det kan absolut dyka upp fler tillfällen med jubileumserbjudanden. Håll utkik på vårt instagramkonto så missar du inget, avslutar Peter.